A VÁROS AZ ELSŐ!

Szentendre jövője mindannyiunk közös ügye – Szentendre Összeköt Bennünket

 

Pártpolitikai csatározások helyett tegyük újra sikeressé Szentendrét!

Minden jobbító szándékot, tenni akarást becsatornázunk a város fejlődése érdekében.

 

A helyi közügyek rólunk, az itt élőkről kell hogy szóljanak, ezért a testületi ülések, híradások, az önkormányzati lapban megjelenő újságcikkek is csak Szentendréről és a városunkkal kapcsolatos ügyekről szólhatnak. Véget vetünk a parttalan pártpolitikai csatározásoknak, ezután nem lehet pártpolitikai vélemény áldozata egyetlen jó javaslat sem, amely városunk fejlődését szolgálja! A civil szervezetekkel, helyi közösségekkel élő kapcsolatot ápolunk, városunk hagyományait, kulturális örökségét velük közösen éltetjük.

RENDEZETT ÉS BIZTONSÁGOS KÖZTERÜLETEK

Szentendre legyen újra rendezett, tiszta, virágoktól ékes, „méltó régi nagy híréhez”!

Rendet tartunk a HÉV környékén, a kertvárosban, a külterületeken és a belvárosban egyaránt. Nem a bírság, hanem a rendezettség a közállapotok fokmérője! A köztéri szemetesek számát növeljük, a köztisztaságra fordított összeget a szükséges mértékig megemeljük. Virágokat ültetünk az ágyásokba, virágos lesz a 11-es út is, elszállítjuk a hulladékokat a közterületekről, és lenyírjuk a füvet, ez a minimum. Korábban is így volt, máshol is így van, itt is így lesz! Közterületeink legyenek méltók Szentendréhez!

ÚJ KÖZLEKEDÉSI MODELLT DOLGOZUNK KI

A közlekedési gondok megoldása elsődleges feladat, elindítjuk a tehermentesítő út tervezését, a 11-es út felújítását, a HÉV korszerűsítését és városunk útjainak, járdáinak tervezett felújítási programját.

Elindítjuk a szentendrei tehermentesítő út tervezését, a terveket az engedélyezési folyamat gyorsítása érdekében eljuttatjuk a Közútkezelőhöz, illetve az Építési és Közlekedési Minisztériumhoz. Erről haladéktalanul egyeztetéseket kezdeményezünk a városban és a szakminisztériumokkal. A leállított önkormányzati útfejlesztési, útfelújítási programot újraindítjuk, hogy akadálytalanul lehessen közlekedni minden városrészben és a kisebb forgalmú utcákban is. A 11-es főút felújításának és a HÉV-vonal korszerűsítésének mielőbbi elkezdését kezdeményezzük. Cél a megújított HÉV-vel gyorsjárati rendszerben 30 perc alatt elérhetővé tenni a Batthyány teret. Kezdeményezzük a városon belüli buszjáratok megújítását, hogy városon belül is komfortosabb legyen a közösségi közlekedés. A kerékpáros közlekedés feltételeit javítani kell, támogatjuk az EuroVelo teljes kiépítését a Dunakanyarban, a kapcsolódást Pomáz, Pilisszentlászló és a Skanzen irányába. A közlekedés fejlesztése érdekében együtt kell működnünk a szomszédos településekkel, ezért újraindítjuk a megszüntetett konzultációt a térség polgármestereivel. A biztonságos gyalogos közlekedés érdekében a járdaépítéseket, valamint a biztonságos gyalogosátkelők létrehozását kiemelten kezeljük. Megszabadítjuk városunkat a fölösleges táblaerdőtől!

HATÉKONY GAZDÁLKODÁS

Minden elérhető forrásra be fogunk adni pályázatot, hogy több beruházást tudjunk bevonzani a városba. Az önkormányzati pályázatokon túl a helyben működő vállalkozások pályázatait is ösztönözzük. Átlátható, bürokráciától mentes, hatékony önkormányzati gazdálkodást folytatunk.

Professzionális pályázati irodát hozunk létre, mert nem fordulhat elő többet, hogy az önkormányzat még csak be sem nyújt pályázatokat az elérhető forrásokra. Előkészítjük a vágyott beruházások pályázati anyagait annak érdekében, hogy a források megjelenésekor kész tervekkel rendelkezzünk. A szisztematikus és szakértő pályázati előkészítés, tervezés és pályázatírás a kulcsa, hogy több forrást tudjunk behozni Szentendrére állami és európai uniós keretekből egyaránt. A város fejlődése nem csak az önkormányzaton múlik, ezért a pályázati iroda segíteni fog a vállalkozások és magánszemélyek pályázati lehetőségeinek maximalizálásában is, a közműszolgáltatókat és multinacionális cégeket érdekeltté tesszük abban, hogy elsőként városunkban valósítsák meg előremutató fejlesztéseiket.

A városvezetés olyan adósságokat halmozott fel, amiket nem cipelhet tovább a város közössége. Megszabadítjuk az önkormányzatot azoktól a több száz millió forintos rendszeres finanszírozási kiadásoktól, amiket inkább a közterületek felújítására kellene fordítani. Ezért nem Facebookon fogunk üzenni a szakminisztériumoknak, hanem azonnali tárgyalásokba kezdünk velük, amit egészen addig folytatunk, amíg eredményt nem érünk el. A városi cégeket és működési struktúrát egyszerűsítjük, hogy a munkatársakat ne bürokráciával terheljük le, hanem hatékony szervezéssel többet és eredményesebben tudjanak alkotni és dolgozni a lakosság érdekében.

KULTURÁLIS KITÖRÉS

Szentendre a festők, a kultúra, a művészetek városa, ezt a hatalmas értéket a minőség szem előtt tartásával tovább gazdagítjuk, a városfejlesztést, a városi programokat ezen értékekre alapozzuk. Elősegítjük és támogatjuk a fiatalok közösségeinek kibontakozását.

A kulturális gazdagságra alapozva fejlesztjük a turisztikai területet, bevonva ebbe a helyi szolgáltatókat és vállalkozókat. Szentendre egyedisége kerül a középpontba. A művészeti teljesítményt támogatjuk ‒ kiemelten a pályájuk elején álló művészek tevékenységét. Közelebb hozzuk a kultúrát az itt élőkhöz, hiszen elsősorban a mi feltöltődésünket és örömünket kell szolgálnia ennek a gazdagságnak. Szentendre nem nagy, ezért nem a mennyiségre, hanem a kulturális minőségre helyezzük a hangsúlyt, amiben minden szentendrei megtalálja a számára fontos értékeket, miközben ezáltal a város is visszaszerzi a régen megvolt országos kulturális hírnevét. A város kitörési pontja a kreatív iparban rejlik, aminek a gyarapodását célzott programokkal segítjük a turisztika, a kultúra és az oktatás területén.

A fiatalok alkotóenergiáit a kultúra területén lehet a leginkább bevonni. Meg kell nekik is teremteni a lehetőséget a kibontakozásra, az alkotásra, a szórakozásra. Új kulturális- és koncerthelyszín létrehozásával a városon belüli biztonságos kikapcsolódás lehetőségeit növeljük. Aktívan támogatjuk a fiatalok közösségeinek szerveződését, céljait, álmait! Mindannyiunknak fontos, hogy gyermekeink gazdag és jó minőségű kapcsolatokat tudjanak ápolni barátaikkal, amik egész életen át elkísérik őket.

SZOLGÁLTATÓ ÉS GONDOSKODÓ VÁROS

Megújítjuk a hivatali ügyintézés rendjét, a fontos önkormányzati döntéseket az érintettek véleményének tükrében hozzuk meg. Új támogató központot hozunk létre a rászorulók segítése érdekében.

Az önkormányzat van az emberekért, nem fordítva. Mindazok számára, akiknek élethelyzetükből, életkorukból adódóan vagy akadályoztatásuk miatt nehézséget jelent a hivatalos ügyintézés, az önkormányzat házhoz megy, és az ügyintéző otthonában keresi fel az érintettet. 21. századi digitális önkormányzatot hozunk létre a gyors és átlátható döntések meghozatala érdekében. Nem fordulhat elő, hogy egy bejelentő ne kapjon választ az önkormányzattól legkésőbb 5 munkanapon belül. Ezekhez új irányítási és vezetési modellt vezetünk be. A lakosokat érintő lényeges változásokat hozó döntések előtt tájékoztatjuk az érintetteket, és kikérjük véleményüket. A lakosságot pedig segítjük abban, hogy önszerveződő közösségi beruházásaikat minél könnyebben meg tudják valósítani.

Új támogató központot hozunk létre, hogy a helyi civil és egyházi szervezetek segítő munkáját összehangoljuk az önkormányzati és állami intézményi és támogatási rendszerrel, amibe jobb szervezettség mellett tudjuk bevonni a lelkes segítők munkáját is. A gyermeküket egyedül nevelő édesanyáknak és édesapáknak is segítséget nyújtunk terheik viselésében a Támogató Központ keretein belül. Növeljük az idősgondozásra fordított energiát és figyelmet, hogy egyetlen időskorú se érezze elveszettnek magát városunkban. Új alapot hozunk létre a szükséges óvodai és speciális fejlesztési eszközök megvásárlása érdekében, odafigyelünk az egyedülálló édesanyákra, és támogatjuk az érdekvédelmi szervezetek munkáját.

VÁLLALKOZÓI PARTNERSÉG

Együttműködünk a helyi vállalkozókkal, vonzóvá tesszük a befektetni szándékozóknak városunkat, ha a tervezett beruházás illeszkedik a város fejlesztési terveihez.

Partnerségi megállapodást kötünk a szentendrei vállalkozókkal, gyorsabb és egyszerűbb ügyintézést nyújtunk nekik, és adókedvezménnyel támogatjuk az újonnan betelepülő beruházókat, miközben tudatosan építjük a helyi vállalkozói közösséget. A vonzóvá tett vállalkozási környezet erősebb helyi gazdaságot és megnövekedett vállalkozói eredményt hoz. A növekvő adóbevételt a város útjainak felújítására fordítjuk, a létrejövő új munkahelyek pedig egyre többeknek adnak szabadulást az ingázás alól.

ÁLLANDÓ PÁRBESZÉD, ŐSZINTE KOMMUNIKÁCIÓ

A lakosságot bevonjuk az őket érintő fontos közügyekbe, új döntéshozatali rendszert építünk ki. A város közösségét minden őket érintő fontos kérdésről időben és megfelelő módon tájékoztatjuk. A városi média a különböző vélemények fóruma kell legyen!

A lakossági vélemények megismerése nem merülhet ki alacsony látogatottságú fórumok szervezésében, és nem lehet arra városrészek sorsát eldöntő kérdéseket alapozni. Igazi helyi döntéshozatali rendszert dolgozunk ki, amiben egy döntés megszületésének feltétele a kellő számú véleménynyilvánítás is. Előbb konzultálunk, és csak utána kezdjük elkölteni a közpénzt. A városi fejlesztések és beruházások átvétele előtt lakossági fórumot tartunk, az érintettek véleményét is kikérjük annak elfogadhatóságáról. Nekünk minden szentendrei lakos véleménye számít!

A városi újság és beszámolók nem a polgármester propagandaeszközei lesznek, hanem valódi tájékoztatást fognak nyújtani. A meglévőkön felül új kommunikációs csatornákat hozunk létre, hogy bővüljön és tartalmasabb legyen az önkormányzat és a lakosság kommunikációja. Az önkormányzat igényt kell hogy tartson a lakosok véleményére, nem telhet el úgy egy újabb ciklus, hogy valaki csak az adócsekket kapja meg a városától! A városi kommunikációs felületeket ingyenesen rendelkezésre bocsátjuk a nemzetiségi, egyházi, szociális, jótékonysági, állatvédő és sportszervezetek számára, hogy könnyebben végezhessék közösségi munkájukat, és jobban eljuttathassák üzeneteiket a szentendreiekhez.

ZÖLDVÁROS

A városi környezet csak akkor egészséges, ha zöld, ezért fásítunk a légszennyezés és a nyári hőség ellen. 1000 fát ültetünk! Kiemelten kezeljük az állatvédelmet.

A közterületeken fasorokat telepítünk, a város határait pedig erdősíteni fogjuk. Még mindig rengeteg fát lehet ültetni a város közterületein, amik egészégünket védik. A várost övező zöldfelületek beépítését megakadályozzuk, folyóvizeink élő környezetét megőrizzük, hogy Szentendre az itt élők számára egészséges környezetet nyújtson. A Bükkös-patak és Sztelin-patak völgyének élővilágát helyreállítjuk, és megakadályozzuk, hogy további kárt szenvedhessenek. A Pap-sziget legyen az a közterület, ami egyszerre őrzi a környezeti állapotokat, gazdag élővilágát, és kikapcsolódást is tud nyújtani a szentendreieknek. Az óvodák és iskolák számára olyan oktatási csomagot és szabadidős programokat kínálunk, ami a fiataloknak bemutatja a környezet- és életvédelem értékeit, valamint a körforgásos gazdaság előnyeit. A leállított park- és játszótérfejlesztési programot is újraindítjuk, hogy minden lakóövezetben legyen minél több és minél közelebb elérhető szabad zöldfelület a pihenésre, kikapcsolódásra és közösségi együttlétre.

Kötelességünk az állatok védelme! Együttműködünk a helyi állatvédő szervezetekkel, megragadunk minden alkalmat a felelős állattartás ismertetésére. Az állatvédelmet városi prioritássá tesszük, együttműködve az ezen a területen tevékenykedő civil szervezetekkel, magánszemélyekkel.

ENERGIAHATÉKONYSÁGGAL ÉS ÚJ KÖZVILÁGÍTÁSSAL A VÁROSÉRT

Újra elindítjuk intézményeink és a tömbházak energiakorszerűsítési programját megújuló energiaforrások igénybevételével. Megújítjuk a közvilágítást a közbiztonság és a fogyasztás csökkentése érdekében.

Energetikai fejlesztések nélkül nem lesz fejlődés. 5 év kihagyás után újra kézbe kell venni a lehetséges energetikai projektek kidolgozását és megvalósítását, Szentendre nem maradhat le ezen a téren! A megújuló energetikai beruházások révén a város környezeti lábnyoma, külső függősége és kiadásai is csökkenni fognak. Az így keletkezett költségmegtakarítást pedig infrastruktúra-fejlesztésre fordítjuk: útépítésre, új járdákra, közösségi terek fejlesztésére. A korábbi sikeres CONCERTO- és Dunyha-programokhoz hasonló energetikai korszerűsítési programokat dolgozunk ki pályázati források bevonásával. Együttműködünk a szentendrei ÉMI Nonprofit Kft-vel és más önkormányzatokkal a megújuló energiaforrások hasznosítása érdekében.

Az utcai közvilágítás már régen elavult, emiatt félhomályban vagyunk kénytelenek botorkálni Szentendrén. Pedig a megoldás könnyen elérhető. Ezért a város teljes közvilágítását alacsony fogyasztású világítóeszközökre cseréljük. Így este is jobban lehet majd látni nem csak a főbb utakon, de a családiházas övezetben is, miközben a városi villanyszámlán is tudunk spórolni.

ÖRÖKSÉGÜNK MEGŐRZÉSE ÉS JÖVŐNK MEGALAPOZÁSA

Megújítjuk a kormánnyal együttműködve a Dunakorzót és a Templomdombot, a leromlott állapotú belvárosi önkormányzati épületeket felújítjuk. Megállítjuk a túlnépesedést, új szakpolitikát dolgozunk ki az egészséges városfejlesztés érdekében!

Városunk világszerte ismert értékeinek megőrzése közös felelősségünk, mely értékek egyúttal közös büszkeségünk is. A városi vagyont nem szabad felélni, hanem forrásokat kell bevonni azok ápolása érdekében. Nem fordulhat elő még egyszer Szentendrén az, hogy elnyert pályázati forrást ad vissza az önkormányzat. Mi nem visszaadjuk, hanem újra kiharcoljuk a támogatási forrásokat a Dunakorzó méltó kiépítése, a Templomdomb, a Kereskedőház és a belvárosi épületek megújítása érdekében.

Szentendre és a Dunakanyar túlnépesedési folyamatairól nem csak beszélünk, hanem új szakpolitikát dolgozunk arra vonatkozóan, hogy milyen szabályozókkal és intézkedésekkel tudjuk megőrizni a város élhetőségét, egészséges méretét, hogy elejét vegyük a további betelepülésnek, új lakóterületek kialakulásának. A minisztériumokat nem legyőzni próbáljuk, hanem meggyőzzük a szükségleteinkről. Új jogalkotási folyamatot indítunk az önkormányzati szabályozási lehetőségek kidolgozására.

EGÉSZSÉGES, SPORTOS, CSALÁDOS VÁROS

Támogatjuk a városi sportélet fejlesztését, az iskolai sporttól a tömegsportrendezvényekig, az egyesületi sporttól az egyéni mozgási lehetőségek fejlesztéséig. Fejlesztjük a kerékpárút-hálózatot, a sportpályákat, további játszótereket építünk.

A mozgás nélkülözhetetlen fizikai és mentális egészségünk megőrzéséhez, ezért támogatjuk a szentendrei sportegyesületeket, és olyan partneri viszonyt alakítunk ki, amellyel bővítjük a sportolási lehetőségeket a fiatalok és idősebbek számára. Támogatjuk, hogy a szentendrei sportegyesületek minél több tömegsportrendezvényt valósítsanak meg szabadtéren és intézményi tornatermekben egyaránt. Megpróbálunk minden szentendrei felnőttet egy kis mozgásra bírni, változatos lehetőségeket kínálva erre személyre szóló meghívók küldésével.

A szakrendelő szolgáltatásait fejleszteni fogjuk, újra elérhetővé tesszük a mammográfiai szakrendelést és szűrést Szentendrén. Fejlesztjük a SZEI, valamint a házi- és gyermekorvosi ellátás műszerezettségét, támogatjuk őket az eszközbeszerzésekben.

Szentendre a családok városa, büszkék vagyunk arra, hogy milyen sok családos ember él Szentendrén, hiszen a családok közösségünk legfontosabb alapjai. A családok életét megkönnyítő intézkedéssorozatot dolgozunk ki, ami a generációk közötti jobb párbeszédet is elősegítik. Kifejezetten családbarát rendezvényeket szervezünk és újra bevezetjük a Szentendrei Szomszédünnepet. A közösségi kapcsolatok megerősítését célzó programokkal a fiatalok számára is stabil gyökereket biztosítunk, arra törekedve, hogy a későbbi életüket is Szentendrén képzeljék el.